Games and Sports

 


Email: kvhakimpet@yahoo.co.in

Web Site: http://kvhakimpet.edu.in

  केन्द्रीय विद्यालय

वायु सेना स्टेशन हकीमपेट

सिकंदराबाद – 500014

 

 

(  040-27870770 (O)

fax    040-27870770         Kendriya Vidyalaya

Air Force Station,

Hakimpet,

     Secunderabad – 500 014.

 

F.    /KVH/2017-18/                                                                                        Date: 05.07.2017

 

To

The Principal

All Kendriya Vidyalaya’s

Hyderabad region

 

Sub: - KVS Regional Skating, Archery (U-14, U-17 & U-19: Boys & Girls) & Volleyball

          (U-14 & U-19: Girls) Sports Meet 2017 –Reg.

 

Sir/Madam,

 

With reference to the subject cited above, we are happy to inform you that our Vidyalaya is hosting KVS Regional Level Skating, Archery & Volleyball Sports Meet 2017 (U-14/17/19 Boys and Girls) from 24th to 26th July,2017. The following guidelines may please be noted:

 

1.    Entries: The Vidyalayas are requested to send the list of the eligible participants in the attached Excel Proforma, which is to be sent by e-mail only, to make necessary arrangement on or before 10/07/2017 (Monday by 12:00 noon) positively. Hard copy may be submitted at the time of reporting. As per the Modalities for 48th KVS National Sports Meet 2017-18, the list of participants should be prepared.

2.    Reporting Time: All the participating Vidyalayas (including local KVS) should report at the venue on 23/07/2017 positively by 3:00 pm. Stay is compulsory for all.

3.    Consolidated entry form along with the events to be sent by mail. NOC, RISK Certificate & Medical Fitness Certificate & participants to be kept in the respective schools only.

4.    All the players will report in proper playing kit.

5.    Lodging and Boarding: Arrangement will be made from 23/07/2017 night only.

6.    The Escort will be responsible for the discipline, Safety and Security of the student

7.    Contact phone number of the TGT(P&HE) Mrs. Masood Sultana, 8332923647

8.    All the participants will be relieved at 5:00 pm on 26/07/2017.

9.    If any team is overstaying after 26/07/2017 (5:00 pm), they have to inform us accordingly. Facilities will be extended to them on payment.

10. KV AFS Hakimpet Location: KV AFS Hakimpet is about 20 kms. from Secunderabad Railway Station, after getting out from the station take any 211 (Except M), 22  and from Patny Circle - 8R, 5R no. bus to reach Risalabazar and get down at Risala Bazar Bus Stop and from Risala Bazar to KV AFS Hakimpet is about 3 km.

 

Your kind co-operation is highly solicited

 

Thanking You

                                                                                   

            D V SANDHYA

                                                                                                            (PRINCIPAL)

Encl. As stated above

 

Copy to: The Deputy Commissioner, KVS RO (HR) for information please.

 

 

 

47TH KVS NATIONAL SPORTS MEET-2016 SKATING COMPETITION

KENDRIYA VIDYALAYA AFS HAKIMPET
WINNERS LIST (U-14) BOYS
EVENT - RINK- I 300 Mtrs (QUARDS)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 ABHISHEK VIII 07/02/2003 KN NO 2 JAMMU 35.26 I 10
2 R P SANKARRAMAN VIII 15/09/2003 NO2 PONDICHERRY CHENNAI 36.18 II 6
3 MD SAHAL H VIII 17/11/2003 KV PATTOM, SHIFT 1 ERNAKULAM 36.26 III 4
4 V JAI PRAKASH VI  29/09/2005 NO I PUDUCHERRY CHENNAI 36.28 IV 3
5 R VONISH REDDY VII  15/09/2003 KV NO 1 TIRUPATI HYDERABAD 36.52 V 2
6 R AKHIL VII 22/12/2003 KV KANJIKODE ERNAKULAM 37.03 VI 1
                 
WINNERS LIST (U-17) BOYS
EVENT - RINK- I 300 Mtrs (QUARDS)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 VISMAY S PATEL X 03/03/2001 SHIMOGA BENGALURU 32.87 I 10
2 T S VIJAY SRIPAD X 22/02/2001 IISC  BENGALURU 33.91 II 6
3 M CHANDAN  IX 14/07/2002 KV VIZIZNAGARAM BHUBANESWAR 34.86 III 4
4 VISHAL KUMAR IX 03/10/2002 NO 2 KOLLABA MUMBAI 35.22 IV 3
5 HEMANT X 11/10/2001 SECTOR 2 RK PURAM DELHI 35.54 V 2
6 ARYAN BRAL IX 12/09/2001 GANDHINAGAR JAMMU 36.01 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-19) BOYS
EVENT - RINK- I 300 Mtrs (QUARDS)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 TEJA SAI M XI 01/10/2000 NO 2, UPPAL HYDERABAD 35.02 I 10
2 GAGAN DEEP SINGH XI 14/06/2001 SECTOR 2 RK PURAM DELHI 35.3 II 6
3 ABHIMANYU S XI 10/09/2000 KV KOLIWADA MUMBAI 35.4 III 4
4 NAVEEN KUMAR C 06/03/2002 KV PERAMBALUR CHENNAI 35.53 IV 3
5 AKSH B V IX 18/12/2002 SHIMOGA BENGALURU 36.7 V 2
6 AKASH MEENA XI 07/11/2000 UJJAIN BHOPAL 36.89 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-14) BOYS
EVENT - RINK- II 1000 Mtrs (QUARDS)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 AKSHUN SHARMA VIII 23/10/2003 KV2 JAMMU JAMMU 2.04.44 I 10
2 ABHISHEK GUPTA VIII 07/02/2003 KV2 JAMMU JAMMU 2.04.50 II 6
3 S GOPINATH VIII 08/01/2004 COIMBATORE CHENNAI 2.05.00 III 4
4 RUDRANSH KHATRI VII  07/08/2004 SECTOR 4, RK PURAM DELHI 2.15.23 IV 3
5 MD SAHAL H VIII 17/11/2003 K V PATTOM, SHIFT 1 ERNAKULAM 2.19.30 V 2
6             VI 1
                 
WINNERS LIST (U-17) BOYS
EVENT - RINK- II 1000 Mtrs (QUARDS)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 VISMAY S PATEL X 03/03/2001 SHIMOGA BANGALORE 1.58.91 I 10
2 SUJITH MENON IX 31/07/2002 NO 1 DEHU ROAD MUMBAI 2.05.94 II 6
3 AJINKYA SURESH KHOBRAGADE X 10/10/2001 KAMPTEE JABALPUR 2.06.91 III 4
4 ANIL KUMAR PAL IX 25/08/2002 NO 2 AFS, JODHPUR JAIPUR 2.06.98 IV 3
5 SHUBHAM SONI IX 27/05/2002 KV CHANDIGARH CHANDIGARH 2.07.80 V 2
6 M CHANDAN CHAKRABORTHY IX 14/07/2002 KV VIZIANAGARAM BHUBANESWAR 2.08.08 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-19) BOYS
EVENT - RINK- II 1000 Mtrs (QUARDS)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 PRAYATN SHARMA XI 25/11/2000 KV NO5, GWALIOR AGRA 2.0193 I 10
2 AKSHAY MINU XI 15/01/2001 KV NO 1 NAVAL BASE, KOCHI RERNAKULAM 2.0315 II 6
3 TEJA SAI M XI 01/10/2000 K V NO 2, UPPAL HYDERABAD 2.04.15 III 4
4 GAGANDEEP SINGH XI 14/06/2001 SECTOR-2, RK PURAM DELHI 2.04.74 IV 3
5 RAJAT XII 25/06/1999 GOLE MARKET DELHI 2.10.03 V 2
6 AKASH B V IX 18/12/2002 SHIMOGA BENGALURU 2.14.92 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-19) BOYS
EVENT - ROAD RACE - I 3000 Mtrs (QUARDS)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 AKSHAY MINU XI 15.01.2001 NO1 NAVAL BASE KOCHI ERNAKULAM 07:52.3 I 10
2 PRAYATN SHARMA XI 25.11.2000 KV NO5 GWALIOR AGRA 07.53.53 II 6
3 AJAY SINGH RATHORE XI 15.02.2001 NO1 AFS JODHPUR JAIPUR 07.55.20 III 4
4 RAJAT XII 25.06.1999 GOLE MARKET DELHI 07.56.10 IV 3
5 SARVENDRA SINGH X 21.03.2002 AFS UTTARLAI JAIPUR 07.58.00 V 2
6 SAURABH XII 29.06.1999 NO2 MANGALORE BENGLURU 07.59.41 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-17) BOYS
EVENT - ROAD RACE -I , 3000 Mtrs (QUARDS)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 T S VIJAY SRIPAD X 22.02.2001 IISc BENGLURU 07.52.11 I 10
2 AJINKYA SURESH X 10.10.2001 KAMPTEE JABALPUR 07.52.73 II 6
3 SUJITH SURESH MENON IX 31.07.2002 NO1 DEHU ROAD MUMBAI 07.58.72 III 4
4 YOGESH NIRANJAN GHODMORE IX 22.07.2002 AJNI NAGPUR JABALPUR 07.58.97 IV 3
5 CHIRAG MUDGIL X 03.10.2001 NO1 FARIDABAD GURGOAN 08.00.10 V 2
6 RAHUL DHRUW VIII 03.12.2002 JAGDALPUR RAIPUR 08.10.02 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-14) BOYS
EVENT - ROAD RACE -I  , 2000 Mtrs (QUARDS)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 S GOPINATH VIII 08/01/2004 COIMBATORE CHENNAI 5.09.85 I 10
2 ROHAN BOPANNA VIII 31/01/2003 K V HASSAN BENGALURU 5.10.65 II 6
3 AKSHUN SHARMA VIII 23/10/2003 NO2 JAMMU JAMMU 5.11.94 III 4
4 R P SANKAR RAMAN VIII 15/09/2003 PONDICHERRY KV NO 2 CHENNAI 5.11.99 IV 3
5 AARADHYA M VIII 13/02/2005 DEHU Rd NO 1 MUMBAI 5.12.00 V 2
6 G VEDVARDHAN VI 08/11/2005 K V PICKET HYDERABAD 5.12.91 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-14) BOYS
EVENT - RINK- III 300 Mtrs (Inline)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 VIKAS LAKHAN VIII 09/12/2003 NO1 AFS, JODHPUR JAIPUR 34.39 I 10
2 S ARAVIND VII 01/12/2003 NO2 PUDUCHERRY CHENNAI 34.46 II 6
3 TUSHAR SANJEEV  PRABHU VII 11/03/2004 NO2 BELGAUM BENGALURU 34.5 III 4
4 D AKSHAT VI 20/09/2005 NO2 PUDUCHERRY CHENNAI 34.89 IV 3
5 HRISHIKESH VI  30/06/2004 SHIMOGGA BENGALURU 35.45 V 2
6 OLIVE TREHAN VIII 24/07/2003 NO2  SUNJWAN JAMMU 35.46 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-17) BOYS
EVENT - RINK- III 300 Mtrs (Inline)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 V ABINAV X 18/07/2001 KV NO 2 TAMBARAM CHENNAI 31.38 I 10
2 AYUSH 12/09/2001 INS HAMLA MUMBAI 31.78 II 6
3 ABHISHEK XI 06/07/2003 KV NO1, SHAHIBAUG AHMEDABAD 32.61 III 4
4 AKSHAY JAYAN X 09/06/2001 SPG DWARAKA GURGAON 33.36 IV 3
5 INDRANILKAR X 15/04/2001 KV NO3, GWALIAR AGRA 33.56 V 2
6 SHUBHAM X 12/10/2001 IIT POWAI MUMBAI 34.12 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-19) BOYS
EVENT - RINK- III 300 Mtrs (Inline)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 DEEPAK SINGH XII 18/02/2000 NO2 PUDUCHERY CHENNAI 30.79 I 10
2 SHUBHAM XII 02/11/1999 RK PURAM SECTOR-8 DELHI 31.09 II 6
3 PRIYANSHU XI 11/02/2001 NO2 DEHUROAD, PUNE MUMBAI 31.43 III 4
4 S SANDEEP XII 29/07/2000 ASHOK NAGAR CHENNAI 31.45 IV 3
5 ABIN.S.DARWIN XI 21/12/1999 PATTOM SHIFT-2 ERNAKULAM 31.75 V 2
6 Y LOHITH REDDY XI 31/05/2000 NO1 TIRUPATI HYDERABAD 31.96 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-14) BOYS
EVENT - RINK- IV 500 Mtrs (Inline)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 UDHYATH RAJAN VIII 03/05/2003 MALLESWARAM  BENGALURU 57.62 I 10
2 ARAVIND VII  01/12/2003 KV NO 2 PONDICHERRY CHENNAI 59 II 6
3 TUSHAR SAURAV PRABHU VII 11/03/2004 NO 2 BELGAUM BENGALURU 59.01 III 4
4 D AKSHAT VI  20/09/2005 NO 2 PONDICHERRY CHENNAI 59.06 IV 3
5 VIKAS LAKHAN VIII 09/12/2003 NO 1 AFS JODHPUR JAIPUR 59.72 V 2
6 AGNI DEEPTO CHAKRABORTHY VII 29/09/2004 NO 1 AFS JODHPUR JAIPUR 59.75 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-17) BOYS
EVENT - RINK- IV 500 Mtrs (Inline)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 V ABHINAV  X 18/07/2001 NO 2 TAMBARAM CHENNAI 56.38 I 10
2 SHUBHAM J X 12/10/2001 IIT POWAI MUMBAI 56.72 II 6
3 SIDDHESH D VIII 14/08/2002 NO1 DEHU ROAD MUMBAI 56.82 III 4
4  R C YOGESWARAN X 28/05/2002 NO 1 PONDICHERRY CHENNAI 56.9 IV 3
5 JASKARAN SINGH IX 05/07/2002 GANDHINAGAR JAMMU 1.01.37 V 2
6 ARYA TALUKA IX 18/09/2002 NO 2 BELGAUM BENGALURU 1.02.57 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-19) BOYS
EVENT - RINK- IV 500 Mtrs (Inline)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 SHUBHAM XII 02/11/1999 SECTOR 8, R K PURAM DELHI 53.97 I 10
2 S SANDEEP XII 29/07/2000 ASHOK NAGAR CHENNAI 53.98 II 6
3 A JENIL XI 25/02/2001 MEENAMBAKAM CHENNAI 55.69 III 4
4 ABIN S DARWIN XI 21/12/1999 KV PATTOM, SHIFT 2 ERNAKULAM 54.7 IV 3
5 PRIYANSHU XII 11/02/2001 NO 2O.F.DEHU ROAD MUMBAI 55.69 V 2
6 DHANUSH DEV XII 12/01/2000 S C PUNE MUMBAI 56.1 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-14) BOYS
EVENT - RINK- V 1000 Mtrs (Inline)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 UDHYAT RAJAN VIII 03/05/2003 MALLESWARAM BENGALURU 1.55.95 I 10
2 A ARELIUS MERCEDES VI  21/11/2005 NO 1 PONDICHERRY CHENNAI 2.01.28 II 6
3 TUSHAR SANJEEV PRABHU VII  11/03/2004 NO2 BELGAUM BENGALURU 2.01.28 III 4
4 D AKSHAT VI 20/09/2005 NO 2 PONDICHERRY CHENNAI 2.03.88 IV 3
5 GEORGE IJEN VIII 29/07/2003 KV PORT TRUST ERNAKULAM 2.05.41 V 2
6 AGNI DIPTO CHAKRABORTHY VII 29/09/2004 NO1 AFS JODHPUR JAIPUR 2.06.91 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-17) BOYS
EVENT - RINK- V 1000 Mtrs (Inline)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 AYUSH GUPTA X 12/09/2001 INS HAMLA MUMBAI 1.52.83 I 10
2 SIDDHESH D VIII 14/08/2004 NO 1 DEHU ROAD MUMBAI 1.52.97 II 6
3 ABHISHEK IX 06/07/2002 NO 1, SHALIBAUG AHMEDABAD 1.53.50 III 4
4 R C YOGESHWARAN X 28/05/2002 NO 1 PONDICHERRY CHENNAI 1.53.56 IV 3
5 INDRANIL KAR X 15/04/2001 KV NO 3, GWALIOR AGRA 1.55.18 V 2
6 AKSHAY JAYAN X 09/06/2001 SPG DWARAKA GURGAON 2.02.90 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-19) BOYS
EVENT - RINK- V 1000 Mtrs (Inline)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 DEEPAK SINGH  XII 18/02/2000 NO 2 , PUDUCHERRY CHENNAI 1.48.48 I 10
2 A. JENIL XI  25/02/2001 MEENAMBAKAM CHENNAI 1.48.85 II 6
3 Y LOHITH REDDY XI 31/05/2000 KV NO 1 TIRUPATI HYDERABAD 1.48.86 III 4
4 SHUBHAM XII 02/11/1999 SECTOR 8, RK PURAM DELHI 1.48.96 IV 3
5 ANKUSH KUMAR BANSHIWAL XII 17/01/2000 KV NO 1 KOTA AGRA 1.59.32 V 2
6 PRIYANSHU XI 11/02/2001 OFDR DEHU ROAD MUMBAI 2.01.16 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-14) BOYS
EVENT - ROAD RACE -II , 2000 Mtrs (INLINE)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 UDYANTH RAJAN VIII 03/05/2003 MALLESHWARAM BENGALURU 7.40.00 I 10
2 S ARAVIND VII  01/12/2003 KV NO 2 PONDICHERRY CHENNAI 7.41.84 II 6
3 AAWEZ SHAIK VIII 19/05/2003 VRDE MUMBAI 7.42.50 III 4
4 A ARELUS VI 21/11/2005 KV NO 1 PONDICHERRY CHENNAI 7.42.78 IV 3
5 HRISHIKESH BY VI 30/06/2004 SHIMOGA BENGALURU  7.42.1997 V 2
6 VIKASH LAKHAN VIII 09/12/2003 NO 1 AFS JODHPUR JAIPUR 7.43.00 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-17) BOYS
EVENT - ROAD RACE -II , 5000 Mtrs (INLINE)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 V ABHINAV X 18/07/2001 NO2 TAMBARAM CHENNAI 12.52.44 I 10
2 AYUSH X 12/09/2001 INS HAMLA MUMBAI 12.54.08 II 6
3 INDRANIL KAR X 15/04/2001 KV NO3, GWALIAR AGRA 12.55.30 III 4
4 ABHISHEK IX 06/07/2002 KV SHAHIBAUG AHMEDABAD 12.56.94 IV 3
5 SIDDESH D VIII 14/08/2002 NO 1 DEHU ROAD MUMBAI 12.57.00 V 2
6 R C YOGESHWARAN X 28/05/2002 NO 1 PONDICHERRY CHENNAI 12.51.01 VI 1
                 
                 
WINNERS LIST (U-19) BOYS
EVENT - ROAD RACE -II , 5000 Mtrs (INLINE)
S.NO Name  Class DOB KV Region Timing Position Points
1 A JENIL XI 25/02/2001 MEENAMBAKAM CHENNAI 12.53.25 I 10
2 DEEPAK SINGH XII 18/02/2000 KV 2 PONDICHERRY CHENNAI 12.53.27 II 6
3 Y LOHITH REDDY XI 31/05/2000 KV NO 1 TIRUPATHI HYDERABAD 12.54.66 III 4
4 ABIN S DARWIN XI 21/12/1999 KV PATTOM SHIFT 2 ERNAKULAM 12.55.75 IV 3
5 AYUSH SHARMA XI 11/08/2000 GANDHINAGAR JAMMU 12.56.00 V 2
6 SYED SAQLAIN ALI IX 13/04/2002 NPS SHIVARAMPALLY HYDERABAD 12.58.23 VI 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 
47th KVS National Sports Meet-2016
 
   EVENT :  SKATING  BOYS  
  EVENT WISE REGION POSITION  
  U-14 U-17 U-19 Total Position
Name of the region Rink I Rink II Road I Rink III Rink IV Rink V Road II Rink I Rink II Road I Rink III Rink IV Rink V Road II Rink I Rink II Road I Rink III Rink IV Rink V Road II  
CHENNAI 9 (6+3) 4 13 (10+3) 9  (6+3) 9   (6+3) 9 (6+3) 9  (6+3)       10 13 (10+3) 3 11 (10+1) 3     13 (10+3) 10 16 (10+6) 16 (10+6) 157 1
BENGELURU     6 6  (4+2) 14 (10+4) 14 (10+4) 12 (10+2) 16 (10+6) 10 10   1     2 1 1         93 2
MUMBAI     2       4 3 6 4 7  (6+1) 10  (6+4) 16 (10+6) 8      (6+2) 4     4 3 1   72 3
JAMMU 10 16 (10+6) 4 1       1       2                 2 36 5
JAIPUR       10 3 1 1   3               6 (4+2)         24  
DELHI   3           2             6 5 (3+2) 3 6 10 3   38 4
ERNAKULAM 5 (4+1) 2       2                   6 10 2 3   3 33  
HYDERABAD 2   1                       10 4   1   4 5 (4+1) 27 6
AGRA                     2   2 4   10 6     2   26  
JABALPUR                 4 9 (6+3)                       13  
AHMEDABAD                     4   4 3               11  
BHUBANESHWAR               4 1                         5  
GURGOAN                   2 3   1                 6  
CHANDIGARH                 2                         2  
BHOPAL                             1             1  
RAIPUR                   1                       1  
DEHRADUN                                           0  
GUWAHATI                                           0  
KOLKATA                                           0  
LUCKNOW                                           0  
PATNA                                           0  
RANCHI                                           0  
SILCHAR                                           0  
TINSUKHYA                                           0  
VARANASI                                           0  
Event wise Total 12 9 13 11 3 3 5 10 26 17 19 3 10 7 26 21 20 13 26 10 5 545